RADYATÖR LEHİM

Lehim Nedir?

Kalay ve kurşunun karıştırılması ile oluşan lehim, daha yüksek erime sıcaklığına sahip diğer metallerin birbirine tutturulması için kullanılan bir alaşım türüdür. Bunun için eritilmiş lehim ile metallerin bağlantı noktaları doldurulur. Bu lehimin kuruması sayesinde metaller arasında birliktelik sağlanır.

 

Lehimi elde etmek için içerisindeki kurşun ve kalay oranlarının doğru ve iyi homojen olması gerekmektedir.

 

Lehim Kullanım Alanları Nedir?

Lehim uygulamaları otomobil sanayisinde, konserve sanayisinde, elektronik ev eşyalarında, ince tenekelerde, çeşitli armatürlerde ve çatı işlerinde tercih edilir. Radyatör lehim uygulamaları da mevcuttur. Lehim, eski usul kaynak ile metal birleştirme yerine inşaat sektöründe ustalar tarafından kullanılan, mühendisler tarafından tavsiye edilen modern bir birleştirme yöntemidir.

Lehim Uygulamasının Avantajları Nedir?

Lehim uygulaması oto radyatör lehim ile birleştirme işlemlerinde çokça tercih edilir. Radyatör lehim külçe, tel veya çubuk şeklinde homojen olacak şekilde üretimi yapılan ve dünya çapında bilinen bir alaşım şeklidir. Diğer birçok lehim türü de piyasada mevcuttur. Lehim uygulamasının kaynak dediğimiz metal birleştirme yönteminden ayrılan birçok avantajı vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 

– Farklı türlerde olan birden fazla metal bileştirilebilir.

– Birden fazla bağlantı lehim ile birleştirilebilir.

– İmalat hızı kaynağa göre yüksektir.

– Kaynak ile ulaşılamayan bölgelere lehim ile ulaşılır.

– İşçilik maliyeti kaynağa göre daha düşüktür.

Lehim uygulamasında uygulama yapılacak alana göre lehim türü değişiklik göstermektedir.