KALAYLAR

Kalay Külçe (%99.99)

 

Kullanım alanları

Bronzdaki kalay, korozyonu (paslanmayı) önlemekte ve bakırın mekanik özelliklerini iyileştirmektedir. Buna antimon da katılarak makina yatakları gibi dayanıklı parça ve eşyaların yapımında kullanılır.

Bazı önemli kalay alaşımları: Bronz, babit metali, döküm kalıbı alaşımı, fosfor bronzu, yumuşak lehim ve beyaz metal’dir.

 

Kalay hakkında

Kalay, periyodik cetvelde atom numarası 50 olan elementtir. Simgesi Sn olup Latince stannum dan gelir. Gümüşümsü sarı renktedir. Havada kolaylıkla okside olmaz, korozyona karşı dirençlidir. Bu özelliğinden dolayı diğer metallerin korozyondan koruma amaçlı kaplanmasında kullanılır.

Kalay kalite açısından A sınıfı (%99,8 Sn), elektrolitik kalay (%99,95-%99,98 Sn), sert kalay (%99,6 Sn) ve teknik kalay (%99 Sn) olarak sınıflandırılır. Kalay kullanıldığı lehim malzemeleride antimuanlı lehim (%95 Sn+%5 Sb), gümüşlü lehim (%95 Sn+%5 Ag) ve yumuşak lehim (%70 Sn+%30 Pb) olarak sınıflandırılmaktadır.

Kalay alaşımlarının en önemlileri: Bakırla yaptığı bronz (%10-15 Sn içerir), antimuan ve bakırla yaptığı yatak metali (Babbit metal) ve beyaz metaldir.

 

Kalay özellikleri

Kalay dövülebilir ve sünek bir metaldir. Kolayca tel ve levha haline getirilebilir. Oda sıcaklığında dövülebilir olmasına karşın ısıtıldığında kırılganlaşır.

 

 

Kalay Çubuk (%99.99)

LME (Londra Metal Borsası) kayıtlı High Grade minimum %99,95 Kalay

Kalay çubuk, kurşun sanayide kullanılan önemli metallerden biridir. Kalay yapısından dolayı birçok altarnatifli kullanımı vardır. En önemli kullanım amacı iletkenlik, sertleştirme, dayanıklılık ve metalleri iyi birleştirme özellikleridir. Kalayın iletkenliği lehimlerde sertleştirme ve dayanıklılık özelliği kızıl gibi alaşımlı mekanik parçaların yapımında tercih edilir. Kalay çubuk halinde üretilmesi kullanıcıların ayar yaparken kolayca bölünüp koparılmak amaçlı kullanım rahatlığı sağlamak açısından üretilir.