ARAX LEHİM

Alüminyum dışındaki metallerin lehimlenmesinde, içerdiği Arax flux etkisiyle Paslanmaz kutu harflerde, Sarı, Bakır ve Bijuteri sektöründe kullanılmaktadır. Özellikle Bijuteri imalat sektöründe düşük sıcaklıkta hızlı eridiğinden pratikliği açısından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kuvvetli lehimleme için ( ALSO ARAX FLUX ) önerilir.

Üretim

Çeşitli kalay kurşun alaşımlarında kanallarında ağırlıkça %7 oranında arax flux içeren şekilde üretilir. Sipariş üzerine özel oranlarda arax flux içeren ve istenilen çaplarda teller üretilebilmektedir.

 

 

 

 

 

 

Lehim Uygulaması Nedir?

Sanayi, inşaat, mimarlık gibi sektörlerde birden fazla metal elamanın birleştirilmesi için kullanılan lehim uygulaması, kurşun ve kalay malzemelerinin karıştırılmasından elde edilir. Lehim bu iki metalin alaşım ürünüdür. Piyasada bu iki metal dışında kullanılan gümüş, çinko ve benzeri metal türleri de vardır. Ancak sağlam ve kaliteli bir lehim kalay ve kurşundan üretilir. Kullanılacak alaşım metallerinin erime sıcaklığının düşük olması lehim için önemlidir.

 

Lehim Uygulaması Nasıl Yapılır?

Lehim uygulaması ile birleştirilmek istenen iki veya daha fazla metal üzerindeki uygulama sırası şu şekildedir;

 

– Birleştirilecek metal yüzeyler özellikle katı ve büyük kirlerden arındırılır. metal yüzeyleri pürüzsüz hale getirilir.

 

Lehim uygulanacak metaller aralarında 1 mm’den fazla boşluk kalmamak şartı ile yakınlaştırılır.

 

– Uygulamasına göre lehim malzemesi metallere eklenerek işlem gerçekleştirilir.

 

 

 

Kalay, sac ve elektronik devre lehimi özellikle lehim tellerinin seçimini etkiler. Örneğin, tel seçiminde piyasada çokça tercih edilen arax lehim teli elektronik devre lehim türünde kullanılamaz. Arax lehim teli, alüminyum dışındaki metallerin lehim işleminde kullanılması için üretilmiştir.